E-posta Yazdır PDF

Rulman Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir?

Rulman, iki halka ile bunların arasına yerleştirilen yuvarlanma elemanlarından meydana gelir. Halkalardan birisi aks veya mil üzerine diğeri yatak gövdesine takılır.
Rulmanlar havada asılı kalamayacak makina parçalarını yataklayarak, onlara gelen yükleri, nihayetinde döşemeye transfer eden makine elemanlarıdır. Kaymalı yataklarda mil ve yuva arasında yer alan geniş yüzeyli sürtünme alanı (ki bu geniş temas alanı, daha fazla sürtünme; daha fazla ısınma ve güç kaybı demektir) yerini, rulmanlı yataklarda çok daha küçük temas alanlarına bırakmaktadır. Bu bahsedilen daha küçük sürtünme alanları; yuvarlanan elemanların geometrik formuna göre rulman tiplerine bağlı olarak değişmekle birlikte sonuç olarak kaymalı yataklara göre çok daha az olup, daha az sürtünme, daha az güç kaybı ve müsaade edilen daha yüksek devir sayıları ile daha fazla üretim anlamına gelmektedir.
Unutulmamalıdır ki, rulmanlar son derece hassas makine elemanları olup kullanıcıların hatalarını telafi etmek gibi bir görevleri yoktur.
Rulmanların kullanım alanları; dönme hareketi olan hemen her uygulamadır
Rulman ya da yuvarlanma elemanı, rulmanlı yatakların iç ve dış bilezikleri arasında yuvarlanarak minimum sürtünme ve kayıpla iş yapmasını sağlayan elemanlardır. Sürtünme katsayısının rulmanlı yataklarda rulmanlar sebebiyle düşük olması, kaymalı yataklara göre rulmanlı yatakların en önemli üstünlüğüdür.
Rulmanlar bilya, makara, masura veya iğne şeklinde olabilir. Rulmanlı yataklar içinde kullanılan rulmana göre isimlendirilirler.
Kullanım Alanları
Otomotiv        Çelik Haddehaneleri
İş Makinaları     Elektrik Motorları
Dişli Kutuları     Demiryolu Sanayi
Beyaz Eşya